Ogłoszenia duszpasterskie – 02.04.2023 r.
Niedziela Palmowa
1.Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. /Uroczyste poświęcenie palm na placu przed świątynią i procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 11.15; po Mszy Świętej rozstrzygniecie konkursu na największą i najpiękniejszą palmę /. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia. W dniu dzisiejszym o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez FZŚ, o godz. 17.45 ostatnie już w tym Wielkim Poście Nabożeństwo Żali. Informujemy, że Droga Krzyżowa będzie odprawiana o godz. 18.00 do Wielkiej Środy włącznie.
Śmierć Świętego Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 roku była ogromnym wstrząsem dla świata katolickiego i społeczeństwa w ogóle. Miliony ludzi zgromadziły się na Placu św. Piotra, aby uczcić pamięć zmarłego papieża i wyrazić swój smutek. Jan Paweł II był jednym z najbardziej szanowanych i uwielbianych papieży w historii Kościoła i jego dziedzictwo pozostaje wciąż żywe w pamięci wielu ludzi na całym świecie.
Dzisiejsze wspomnienie śmierci Jana Pawła II jest okazją do refleksji nad jego życiem i pontyfikatem, jak również nad wpływem, jaki wywarł na Kościół katolicki i świat w ogóle. Jego wierność chrześcijańskim wartościom, otwartość na dialog międzyreligijny i zaangażowanie w sprawy społeczne były inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie i nadal stanowią przykład do naśladowania. ….. Z dumą więc wymawiajmy imię św. Jana Pawła II.
2.Jutro, w poniedziałek 3 kwietnia podczas Mszy Świętej o godz. 18.30 pomodlimy się w intencjach, które przedłoży Bogu Koło Przyjaciół Radia Maryja.
3.Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, można jeszcze składać do skarbonki przy krzyżu adoracyjnym, przed ołtarzem św. Franciszka, natomiast dary dla najbardziej potrzebujących w naszej parafii – w koszu przy ołtarzu św. Antoniego – do Wielkiej Środy.
4.W Wielkim Tygodniu, kancelaria parafialna będzie nieczynna. W ważnych sprawach kontaktujemy się z o. Franciszkiem lub o. Fabianem.
5.W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
Program na rozpoczynający się Wielki Tydzień jest następujący:
= SPOWIEDŹ:
– dzisiaj, podczas każdej Mszy Świętej
– od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy – podczas porannych Mszy Świętych, po południu od godz. 17.30
– w Wielki Czwartek i Wielki Piątek – po zakończeniu wieczornej Liturgii
– w Wielką Sobotę – od godz. 8.00 do 15.00; po Liturgii wieczornej nie spowiadamy.
= CHORYCH odwiedzimy na życzenie w Wielką Środę od godz. 9.00; prosimy o zgłaszanie chętnych w zakrystii lub telefonicznie.
PROSIMY, aby nie odkładać Sakramentu Pokuty na ostatnią chwilę przed Świętami.
== TRIDUUM PASCHALNE rozpoczniemy w – Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.30. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa z obrzędem umycia nóg. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ciemnicy, do kaplicy adoracji. Adoracja potrwa do godz.22.00.
– Wielki Piątek jest Dniem Śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 18.00, natomiast Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.30. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 23.00. Ofiary składane tego dnia przy adoracji krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
– Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 7.00 do 18.30. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 8.00 do 15.00.
– W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 18.30. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. Prosimy o przyniesienie świec, niezbędnych przy odnawianiu przyrzeczeń chrzcielnych. Po zakończeniu Wigilii Paschalnej, adoracja Najświętszego Sakramentu trwać będzie przez całą noc.
7.W Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów nasi ministranci będą rozprowadzać zasiany owies oraz wodę święconą w małych pojemniczkach. Zebrane przez nich ofiary będą przeznaczone na wyjazdy wakacyjne. Za wszelkie gest życzliwości w imieniu obdarowanych składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
8.W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Po rezurekcji, następna Msza Św. o godz. 8.30. Nie będzie więc Mszy Świętej o godz. 7.00 rano.
9.Od Wielkiego Piątku będziemy odmawiać Nowennę do Miłosierdzia Bożego, codziennie o godz. 15.00.
10.W ubiegłym tygodniu przeszli do wieczności ++ Zdzisław Jankowski i Leokadia Sobas. Polećmy Bożemu Miłosierdziu ich dusze oraz wszystkich naszych bliskich zmarłych: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie ….. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym….
ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE …